Decydując się na zakup używanego auta ważne jest to, aby dobrze znać jego przeszłość. Niestety, sprzedawcy samochodów nie zawsze są uczciwi i przekazują potencjalnym nabywcom prawdziwe dane. Warto wiedzieć o tym, że każdy pojazd posiada unikatowy numer VIN. Czym jest i gdzie go znaleźć? Oto kilka najważniejszych informacji.

Czym jest numer VIN?

Najkrócej numer VIN można zdefiniować jako numer identyfikacyjny pojazdu (Vehicle Identification Number), nazywany także numerem nadwozia. Zostaje on wygenerowany za pomocą specjalnego algorytmu, dzięki czemu jest niepowtarzalny i na stałe przypisany do danego samochodu. Składa się z 17 cyfr, spośród których można wyróżnić poszczególne części kodu. Pierwsza z nich (WMI) przekazuje dane dotyczące regionu oraz nazwy producenta auta. Każdej strefie świata jest przypisana inna cyfra (na przykład 1 dla samochodów wyprodukowanych w Stanach Zjednoczonych). Następnie, druga część numeru nadwozia (VDS) pozwala dowiedzieć się czegoś więcej o typie pojazdu oraz jego charakterystycznych cechach. Należą do nich między innymi informacje, takie jak liczba drzwi, specyfikacja poduszek powietrznych, czy pasów bezpieczeństwa. Ponadto, trzeci fragment numeru VIN (VIS) umożliwia poznanie roku produkcji auta, wersji silnika, a także rodzaju wyposażenia i mocy napędu. Aby znaleźć numer VIN w wybranym samochodzie, trzeba zwrócić uwagę na zapis umieszczony w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Dla potwierdzenia oryginalności numeru, należy go porównać z tym umieszczonym na przedniej szybie. Dodatkowo, numer VIN zostaje również wybity na elementach nadwozia.

Numer VIN – dlaczego jest ważny?

Informacje zawarte w numerze VIN są szczególnie przydatne w przypadku podejmowania decyzji o wyborze używanego pojazdu. Dzięki nim możemy stwierdzić, czy auto brało udział w kolizjach drogowych lub poważniejszych wypadkach. Co równie istotne, numer nadwozia pozwala określić, czy pojazd nie został w przeszłości skradziony. Po zakupie auta, zwłaszcza nietypowego, za pomocą numeru VIN właściciel jest w stanie odnaleźć odpowiednie, dopasowane do danego modelu części wymienne.

Czym są dekodery VIN?

Aby we właściwy sposób rozszyfrować informacje ukryte w numerze VIN, warto posłużyć się przygotowanym przez specjalistów dekoderami. Są one połączone z bazami danych pochodzących od firm ubezpieczeniowych, policji, stacji diagnostycznych oraz punktów zajmujących się przeglądami technicznymi samochodów. Po otrzymaniu wyczerpującego raportu, jesteśmy w stanie prześledzić kompletną historię pojazdu. Możemy w niej odnaleźć na przykład informacje techniczne, liczbę poprzednich właścicieli, ilość przejechanych kilometrów oraz dane o kolizjach. Niejednokrotnie raporty są także wzbogacone o dokumentację fotograficzną auta. Wykonaną analizę warto w kolejnym kroku porównać ze stanem faktycznym samochodu i wiedzą przekazaną nam przez sprzedającego. Eksperci zalecają, aby w miarę możliwości skorzystać z kilku dekoderów VIN. Jednym z najlepszych źródeł do weryfikacji stanu aut zarejestrowanych w Polsce jest bezpłatny raport z Centralnej Ewidencji Pojazdów (historiapojazdu.gov.pl).

Numer identyfikacyjny pojazdu VIN daje możliwość prześledzenia historii pojazdu każdemu nabywcy używanego samochodu. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy obecny właściciel nie posiada kompletnej dokumentacji auta lub próbuje zatuszować niektóre informacje. Dzięki raportowi VIN będziesz mieć pewność, że wybrany samochód spełni twoje oczekiwania techniczne i pochodzi z legalnego źródła.

Facebook

*/?>
Zamów teraz