Pomimo różnego typu dostępnych zabezpieczeń, liczba skradzionych aut ciągle utrzymuje się na dość wysokim poziomie. Najczęściej łupem złodziei padają nowoczesne, kilkuletnie samochody, które później trafiają do ponownej sprzedaży jako części zamienne do wybranych modeli. W jaki sposób uchronić się przed kradzieżą auta? Czy alarmy, blokady i monitory GPS są naprawdę skuteczne?
Alarmy – kiedy spełniają swoją funkcję?
Wybór odpowiedniego alarmu samochodowego powinien być motywowany nie tylko atrakcyjną ceną, ale przede wszystkim wysoką klasą produktu. Istotne jest to, aby alarm posiadał honorowane atesty oraz homologację. Spośród dostępnych na rynku modeli można wyróżnić alarmy popularne, standardowe i profesjonalne. Pierwszy z wymienionych typów charakteryzuje się wyposażeniem w czujniki otwarcia klapy auta, syrenę, a także pilot ze stałym kodem. Znacznie większą skutecznością odznaczają się natomiast alarmy standardowe, które oprócz zmiennego szyfru pilota zostały uzupełnione o dodatkową blokadą silnika oraz czujniki chroniące podwozie. Ponadto, warto zwrócić uwagę na alarmy profesjonalne, posiadające liczne blokady elektryczne, czujniki, a także samodzielne źródło zasilania. Tego rodzaju nowoczesne systemy alarmowe monitorują między innymi ruch wewnątrz i na zewnątrz samochodu, spadki ciśnienia czy pojawienie się wstrząsów i fal dźwiękowych.
Blokady samochodowe
Popularnym sposobem ochrony auta przed kradzieżą są także różnego typu blokady. Do tych najczęściej wykorzystywanych można zaliczyć zabezpieczenia mechaniczne, zainstalowane w okolicach kierownicy, skrzyni biegów lub sprzęgła. Niestety, z reguły nie przynoszą one oczekiwanych rezultatów, ponieważ złodzieje potrafią je szybko ominąć. Bardziej skuteczne rozwiązanie stanowi blokada uruchomienia napędu oraz immobiliser. Ostatnie z wymienionych urządzeń nie pozwala złodziejowi na włączenie silnika za pomocą odcięcia prądu w obwodzie i jest z powodzeniem instalowane w wielu nowoczesnych samochodach.
Czym są monitory GPS?
W dobie zaawansowanych technologii, niejednokrotnie do ochrony aut stosuje się specjalne systemy monitoringu. Za ich pomocą możliwe jest odzyskanie skradzionego auta w wyniku śledzenia sygnałów GPS oraz sygnałów radiowych. Umieszczony w samochodzie czujnik automatycznie łączy się z satelitą, która pozwala precyzyjnie określić aktualną lokalizację pojazdu. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że doświadczeni złodzieje stosują zagłuszarki zakłócające przesyłane z monitora sygnały (dotyczy to szczególnie systemów GPS i GSM).
Nowoczesny system DNA Program
Bez wątpienia jedną z najbardziej innowacyjnych i niezwykle efektywnych metod walki z kradzieżą aut jest stworzona przez profesjonalistów technologia DNA Program. Polega ona głównie na zabezpieczeniu auta poprzez naniesienie tysięcy nieusuwalnych mikrocząsteczek, wyposażonych w unikalny numer identyfikacyjny. Dzięki niemu wybrane auto otrzymuje unikatowy kod, który znajduje się na wszystkich wartościowych częściach i podzespołach pojazdu. W przypadku kradzieży, istnieje ogromna szansa odnalezienia mienia poprzez jego szybką identyfikację. Do ogromnych zalet systemu DNA zaliczają się także bezawaryjność, brak konieczności demontażu jakichkolwiek elementów auta podczas nanoszenia cząsteczek oraz uniknięcie opłat abonamentowych.
Właściciele aut powinni zadbać o to, aby wyposażyć swoje samochody w profesjonalne i trwałe systemy chroniące przed kradzieżą. Bez wątpienia warto w tym celu zainwestować w funkcjonalne alarmy, czy monitory GPS. Świetne rozwiązanie stanowi również DNA Program, charakteryzujący się innowacyjnością i wysoką skutecznością na całym świecie.