Większy komfort jazdy oraz znaczną poprawę bezpieczeństwa kierowców i innych użytkowników dróg zapewniają innowacyjne systemy elektroniczne zamontowane w autach. Coraz częściej samochody zostają wyposażone w funkcje ułatwiające kierowanie pojazdem, parkowanie czy też awaryjne hamowanie. Które z systemów zamontowanych w aucie są szczególne ważne? Na czym polega ich działanie?
Czym jest system ABS?
ABS (Anti-Lock Braking System) pozwala utrzymywać poślizg kół na odpowiednim poziomie. Dzięki niemu auto pozostaje stabilne w czasie hamowania, a dodatkowo zwiększa się sterowność pojazdu i skraca droga zatrzymywania się. Jest to bardzo istotne zwłaszcza w przypadku wystąpienie nieprzewidzianej sytuacji na jezdni. Kontrolowany poślizg może uchronić przed stłuczką, na przykład w czasie wystąpienia trudnych warunków atmosferycznych. System ABS składa się z czujników prędkości kół, modulatorów ciśnienia oraz sterowników zarządzających całym układem. Warto dodać, że podczas kierowania autem wyposażonym w system ABS możliwe staje się równoczesne skręcanie i hamowanie, bez ryzyka zablokowania kół.
Aktywny tempomat ACC
Kolejnym, niezwykle praktycznym systemem montowanym w nowoczesnych samochodach jest ACC (Adaptive Cruise Control). Jego działanie polega głównie na utrzymywaniu żądanej prędkości pojazdu. Sterownik pobiera informacje z czujników umiejscowionych w kołach, a następnie reguluje moc silnika zgodnie z ustawionymi wskazaniami. Tempomat funkcjonuje nieprzerwanie do momentu naciśnięcia pedału hamulca i zwiększenia prędkości auta. Aktywny system ACC przydaje się podczas jazdy w korku, ponieważ bez problemu zachowuje samochód w bezpiecznej odległości od innych pojazdów.
System ESP
Jednym z ważniejszych elementów wpływających na płynną i bezkolizyjną jazdę samochodem jest także system ESP (Electronic Stability Program). Do jego podstawowych zadań należy zmniejszenie poślizgów opon w czasie pokonywania łuków. Inteligentne czujniki wykrywają manewr skrętu i przyhamowują koła, utrzymując tym samym auto na właściwym torze. System ESP zawiera pompę hydrauliczną, moduł sterujący oraz wspomniane wcześniej, elektroniczne czujniki, które mierzą kąt skrętu pojazdu i kierownicy, a ponadto osiąganą prędkość. W konsekwencji, błyskawiczna reakcja systemu chroni przed ewentualną utratą przyczepności lub zarzucaniem do tyłu pojazdu wyposażonego w napęd na tylne koła.
Innowacyjne systemy przyszłości
Zaprezentowane powyżej systemy są już standardem i najczęściej można je znaleźć w każdym nowym aucie. W celu zapewnienia jeszcze większego bezpieczeństwa kierowcom oraz pasażerom wciąż testuje się innowacyjne systemy czekające na wdrożenie w masowej produkcji. Spośród nich uwagę zwracają między innymi alkomat sprzężony z zapłonem, który ma wyeliminować wciąż ogromną liczbę osób kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu. Ciekawym pomysłem jest także stworzenie niezawodnego systemu łączności z służbami ratowniczymi i policją w razie wypadku. Auto po wystąpieniu poważnych uszkodzeń będzie mogło wysłać odpowiedni komunikat do odpowiednich służb (system ten jest uznawany za obowiązkowy w produkcji nowych aut na terenie UE od marca tego roku).
Najważniejsze systemy w aucie pozwalają kierowcy i pasażerom czuć się bezpiecznie w czasie jazdy. Zwiększony komfort prowadzenia samochodu jest możliwy dzięki utrzymywaniu określonej prędkości, błyskawicznym hamowaniu, czy też zachowywaniu stałego toru poruszania się pojazdu. Bez wątpienia coraz bardziej zaawansowane systemy ułatwią codzienne podróże samochodem, a być może wkrótce doprowadzą do powstania w pełni autonomicznych aut.